Сенім - тәуекелді таңдау ретінде

Мазмұны:

Бейне: Сенім - тәуекелді таңдау ретінде

Бейне: Сенім - тәуекелді таңдау ретінде
Бейне: ПДД для ЭЛЕКТРОТРАНСПОРТА 2021 ТОП 5 УГРОЗы на ДОРОГАХ Электротранспорт пдд для электроскутеров 2021 2024, Сәуір
Сенім - тәуекелді таңдау ретінде
Сенім - тәуекелді таңдау ретінде
Anonim

Сізді ренжітетіндер әрқашан болады. Сіз адамдарға сенуді жалғастыра беруіңіз керек, сәл сақ болыңыз.

Габриэль Гарсиа Маркес

Н. Макиавелли, адам табиғатының өзгермелілігі туралы қорытындыға сүйене отырып, тәуекелді сеніммен байланыстырды және Т. Гоббс онымен ынтымақтастықта болды [1]. Дж. Локк пен Жан-Жак Руссо, керісінше, туылған адамнан табиғи мейірімділікке, көршісіне мейірімділік пен жанашырлық тән деп сенді және сенімділікті ынтымақтастықтың қажетті шарты деп санады [2].

Және бұл, менің ойымша, сенім феноменінің негізгі парадоксы. Бір жағынан, сенім қарым -қатынасы тек толық қауіпсіздік қатынастарында құрылады. Екінші жағынан, ешкім бұл әлемдегі қауіпсіздіктің жүз пайыздық кепілдігін бере алмайды … Осылайша, адам әрқашан таңдау алдында тұрады: сену немесе сенбеу. Кімге сену керек? Қанша? Ал таңдау, сіз білетіндей, әрқашан тәуекелмен байланысты және таңдаудың ықтимал салдары үшін жауапкершілікті өз мойнына алады.

Мен сенім - бұл эмоционалды жақындықты қалыптастыру жолындағы маңызды қадам деп жаздым. Бұл серіктестің де, бүкіл отбасы мүшелерінің де дамуына және рухани өсуіне ықпал ететін жұптық деңгейге жету мүмкін болмайтын қарым -қатынастың қадамы. олардың өмірлік маңызы.

Мен өз тәжірибемде сенімнен қорқатын клиенттермен кездесемін. Бұл адамдарға жоғары дәрежеде күдік пен күдік, қызғанышқа бейімділік тән. Олар өз ішкі әлемін басқаларға ашудан қорқады, басқаларды «қауіпті» деп санайды. Бұл жерде сенімділікке тыйым салынған қабілет туралы айтылады. Өйткені, адам дүниеге келгенде, ол әлі де сатқындық, қабылдамау, алдау мен сатқындықтың не екенін білмейді. Және ол өзінің өмірлік жолында ғана осындай тәжірибеге тап болады.

Магистрлік диссертацияда мен олардың қиылысында сенім мен шешім қабылдау тақырыптарын зерттедім. Шешім қабылдау мұнда балама нұсқалардың ішінен таңдау ретінде қарастырылды.

image
image

гипотеза исследования состояла в предположении о том, что доверие является одной из детерминант выбора, то есть это один из тех факторов, которые этот самый выбор определяют. результаты проведенного исследования подтвердили эту гипотезу.

размышляя об этих двух взаимосвязанных феноменах, я подумала о том, а что, если рассматривать доверие – как выбор? ведь можно же выбирать, в какую природу человека, которому хотите довериться – верить…

можно стать на позицию макиавелли о неблагодарности человеческой натуры, её склонности к лицемерию и обману и выбрать не доверять. тратить при этом свои душевные силы на прогнозирование поведения другого и жить в ожидании опасности.

а можно, как жан-жак руссо выбрать веру в то, что каждому человеку свойственна природная доброта, отзывчивость и сострадание к ближнему.

помните диалог лиса и маленького принца?

«так маленький принц приручил лиса. и вот настал час прощанья.

- я буду плакать о тебе, - вздохнул лис.

- ты сам виноват, - сказал маленький принц. - я ведь не хотел, чтобы тебе было больно; ты сам пожелал, чтобы я тебя приручил…

- да, конечно, - сказал лис.

- но ты будешь плакать!

- да, конечно.

- значит, тебе от этого плохо.

- нет, - возразил лис, - мне хорошо».

доверие – это установка-отношение, которое формирует мотив к действию…

и – да, в таком выборе есть риск. риск того, что другой обойдётся с твоим доверием не так, как ты от него ожидал. а риск – для смелых, для умеющих нести отвественность за свои решения, пусть даже рискованные. ведь никто в этом мире не даст гарантии того, что другие будут соответствовать твоим ожиданиям, гарантия полной безопасности – это иллюзия. и здесь приходится столкнуться с разделением отвественности. ответственность за то, как другой поступит с вашим доверием – это его ответственность. зрелая личность обладает способностью выбирать и нести ответственность за сделанные выборы. доверие как выбор подразумевает способность справиться с последствиями своей открытости. и это – отвественность того, кто решил довериться.

но выбор довериться – это шанс – прежде всего, самому себе, шанс на то, что открываясь – я делаю отношения близости возможными для себя. и шанс для партнёра

смелости довериться вам

если статья оказалась полезной для вас - буду благодарна комментариям и отзывам. так же вы можете подписаться, и будете в курсе моих новых публикаций.

при написании статьи были использованы следующие материалы:

  1. макиавелли, н. государь м.: мысль, 1991.
  2. локк, дж. два трактата о государственном правлении. сочинения: в 3 т. т.3. м.: мысль, 1988. – с. 137–405., руссо, ж.ж. «эмиль или о воспитании»: хрестоматия по истории зарубежной педагогики м.: 1981

Ұсынылған: